Volvo

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volvo C70 & S70 & V70 ) Nawiew, silnik dmuchawy V70 I



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLVO Forum Strona Główna -> ( Volvo C70 & S70 & V70 ) Wnętrze-klimatyzacja-nawiew-konsola
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KoCinek81

Debiutant



Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ełk
Posiadane auto: Volvo V70 I '99 2.5 TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 18 Paź 2010, 11:22
Temat postu:

Nawiew, silnik dmuchawy V70 I


Co może być przyczyną, że nawiew (silnik dmuchawy) nie zawsze chce wystartować po odpaleniu samochodu... Nie ważne czy nawiew jest ustawiony na Auto czy na Max. Jak mu się zachce to odpala, jak nie to nie i trzeba startować samochód jeszcze raz (położenie Auto) lub ustawić nawiew suwakiem na pewną wartość i kilka razy zapłon dać na II aż silnik nawiewu zaskoczy. Jak jest na 0 to po odpaleniu też nie zawsze da się go uruchomić przesuwając suwak. Odpala na 75%. 25% startów denerwuje i irytuje.
Zmieniłem akumulator na 77Ah i termometr wewnętrzny bo ten nie zawsze startował i sypał błędami, potem jakiś czas miałem spokój z nawiewem (może przypadkowy spokój) dopóki silnik dmuchawy się nie zapaskudził, stanął i zaczął buczeć. Wyjąłem go, wyczyściłem, przepłukałem dokładnie całość WD40 po zdjęciu dolnego dekielka silnika (dalej nie ryzykowałem rozbiórki bo mógłbym więcej rozwalić niż naprawić), cały syf wyleciał, wysuszyłem go porządnie na grzejniku, złożyłem, testowałem kilkanaście razy w położeniu pracy - startował idealnie nawet przy bardzo małym prądzie. Zamontowałem, działał normalnie przez jakiś czas (kilka tygodni) a teraz zaczął znów takie numery robić. Co ciekawe nie zgłasza przy tym żadnych błędów, a jak już działa to tak jak powinien - wieje aż miło, nie huczy, nie buczy, nie czuć żadnej spalenizny. Ma tylko czasami problem ze startem a ten powraca jak bumerang.
Nie wiem już gdzie szukać. Czy to szczotki się zawieszają, czy to może coś w elektryce? Jakiś przekaźnik, tranzystor w module klimatyzacji (coś co steruje jego obrotami)? Co można jeszcze sprawdzić? Wątpię żeby po czyszczeniu jeszcze coś się z silnikiem działo. Nowy jest drogi, na pewno nie kupię używanego, jeszcze się nie poddaje i chcę poszukać przyczyny. W ostateczności dobiorę się do szczotek, a jak nie uda mi się go złożyć potem do kupy to ostatecznie kupię nowy.
Sprawdzałem także działanie wszystkich klapek sterujących obiegiem powietrza bo te ustawiają się na starcie ale wygląda na to że wszystkie działają sprawnie i raczej nie mają wpływu na silnik nawiewu. Nawet jak silnik nie działa to słychać, że da się je przestawiać.
Help... w zimie bez nawiewu... aż strach pomyśleć.
_________________
KoCinek81
Powrót do góry
komunikator tlen - status
KoCinek81

Debiutant



Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ełk
Posiadane auto: Volvo V70 I '99 2.5 TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 20 Paź 2010, 09:54
Temat postu:

Re: ( Volvo C70 & S70 & V70 ) Nawiew, silnik dmuchawy V70 I


Problem po dłuższym czasie użytkowania sam zaczyna się wyjaśniać...
Już wiem, że na 90% są to szczotki. Może jeszcze się nie skończyły ale niedługo to zrobią. Objawy:
- włączam nawiew suwakiem - nie działa - daję na 0,
- zapalam silnik - włączam suwakiem - nie działa - daję na 0,
- ruszam na prostej nawierzchni - włączam suwakiem - nie działa - daję na 0,
- będę wjeżdżał na bardzo nierówną nawierzchnię (nawet 10km/h) - włączam suwakiem, zatrzęsie, zakiwa samochodem - odpala Wink
Poza tym gdy przyśpieszam obroty nawiewu spadają prawie do zera, a gdy ostro hamuję działa normalnie. Gdy jadę pod górkę działa wolniej, gdy z górki - normalnie. Docisk wirnika łopatek powoduje potworne spadki obrotów silniczka. Wyłączenie nawiewu podczas jazdy na równej nawierzchni może skutkować niemożliwością jego powtórnego załączenia. Najprościej jest wtedy rozpędzić autko, przesunąć suwak na maksa i ostro przyhamować. Zaskoczy prawie zawsze.
O ustawieniu na Auto już nawet nie wspominam.
Śmiesznie to brzmi gdy słyszy się nawiew tylko pomiędzy zmianami biegów podczas przyśpieszania i stałej prędkości.
Szczotki nie dociskają... Może już komuś udało się wymienić szczotki w tym niby "nierozbieralnym" silniczku z USA?

Demontaż całego silnika nawiewu wygląda tak:
http://www.youtube.com/watch?v=frZl49p2quk
_________________
KoCinek81
Powrót do góry
komunikator tlen - status
KoCinek81

Debiutant



Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ełk
Posiadane auto: Volvo V70 I '99 2.5 TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 27 Paź 2010, 13:34
Temat postu:

Re: ( Volvo C70 & S70 & V70 ) Nawiew, silnik dmuchawy V70 I


Rozwiązanie jak się okazało jest na sąsiednim forum:
http://www.volvoforum.pl/topics17/v70-25tdi-1998r-chalupnicza-regeneracja-dmuchawy-nawiewu-vt21025.htm

I to wcale nie szczotki tylko komutator jak się okazuje...
_________________
KoCinek81
Powrót do góry
komunikator tlen - status
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLVO Forum Strona Główna -> ( Volvo C70 & S70 & V70 ) Wnętrze-klimatyzacja-nawiew-konsola Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volvo C70 & S70 & V70 ) Wnętrze-klimatyzacja-nawiew-konsola


VolvoV60

99 900

2020r.

85 000 km

mazowieckie

VolvoXC 60

144 800

2018r.

130 000 km

śląskie

VolvoS60

18 500

2006r.

234 000 km

kujawsko-pomorskie

VolvoXC 90

44 900

2007r.

213 783 km

śląskie

VolvoV70

44 900

2016r.

216 113 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System