Volvo

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volvo ) LPG w Volvo s60



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLVO Forum Strona Główna -> ( Volvo ) LPG forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr L

Czytelnik



Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: Volvo S60
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 20 Paź 2011, 15:12
Temat postu:

LPG w Volvo s60


Witam serdecznie na forum!

Mam pytanie do kolegów siedzących w temacie, a mianowicie:

Zmieniono mi (stara nie działała) instalację na polską, ale wcześniej miałem belgijską instalację (volvo s60 bi-fuel, 2002) fabryczną. Do tej pory (czyli do czasu funkcjonowania starej instalacji) wskaźnik ilości gazu był oryginalnie wbudowany (wskaźnik zegarowy) w desce rozdzielczej, po prawej stronie (wskaźnik pojemności benzyny, był w wyświetlaczu elektronicznym). Przełącznik na gaz/benzyna był w oryginalnym klawiszu (nad skrzynia biegów)

Po zainstalowaniu nowej instalacji, zainstalowali mi włącznik gaz/benzyna oraz wyswielacz ilosci gazu w "czarnej kostce" koło przełącznika swiateł (wyglada to tragicznie)

Moje pytanie brzmi:
- czy można podłączyć (butla została ta sama, holenderska - ale instalacje teraz jest polska) stary wskaźnik ilości gazu w desce rozdzielczej? (mechanik mowi, ze nie mozna bo to inna technologia, ale napewno? skoro bak został ten sam)

- czy można podłączyć stary przełącznik gazu pod tamten, oryginalny włącznik?

Z góry dziękuję za odpowiedź, odrazu mówię - że jestem kompletnie zielony w tym temacie, i nie mam nikogo kto by się znał na mechanice dlatego licze na podpowiedź jakiegoś zaufanego człowieka stąd.

Z góry dzięki!
Powrót do góry
stepek88

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 225
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlasie Z-ów
Posiadane auto: Volvo S60 D5 CR 04
Piwa: 12/2
Wysłany: Czw 20 Paź 2011, 20:54
Temat postu:

Re: ( Volvo ) LPG w Volvo s60


Wszystko się da, nie ma rzeczy niemożliwych jedz do fachowców a nie lelakow.
Powrót do góry
Piotr L

Czytelnik



Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: Volvo S60
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 20 Paź 2011, 22:37
Temat postu:

Re: ( Volvo ) LPG w Volvo s60


stepek, a znasz kogoś na pomorzu?
Byłem u 3 mechaników, nie palą się do tego żeby to zrobić...

Piotr
Powrót do góry
wielki_elektronik

Stały Bywalec



Dołączył: 19 Gru 2010
Posty: 144
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa/Tomaszów Maz.
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 140KM 2000r
Piwa: 7/1
Wysłany: Pią 21 Paź 2011, 11:34
Temat postu:

Re: ( Volvo ) LPG w Volvo s60


Oczywiście że się da, ale obawiam się że nawet ASO Volvo by się tego nie podjęło.
W fabrycznej instalacji moduł komputera sterującego gazem był poniekąd częścią całej instalacji elektronicznej Twojego samochodu. Komunikował się używając (prawdopodobnie) magistrali CAN. Przycisk od gazu był w panelu klimatronika, a wskaźnik poziomu był wspólny na benzyny i LPG. Wymagało to również wgrania specjalnego oprogramowania do w/w modułów oraz do głównego komputera który wiedząc że będziemy jechać na LPG wyłączał wtryski benzyny.

Instalacja natomiast, którą posiadasz (niezależnie czy to jest STAG, BRC czy ChGW) jest autonomiczną częścią pojazdu.

Mówiąc bardziej obrazowo gdy wcześniej naciskałeś przycisk "Bifuel", moduł klimatornika (w którym był umieszczony owy przycisk) wysyłał informacje o zdarzeniu za pomocą magistrali CAN do komputera w samochodzie, oraz do komputera sterującego gazem z żądaniem przełączenia. Wówczas również zegary przełączają się w tryb informujący o poziomie LPG.
W instalacji natomiast którą masz obecnie naciśnięcie przycisku powoduje zwarcie styków, połączonych z komputerem od gazu. Wówczas komputer odcina wtryskiwacze benzynowe (przewody od niech zostały wcześniej przez gazownika przecięte i podłączone do komputera od instalacji gazowej) oraz otwiera elektrozawory od LPG. Komputer samochodowy nawet nie wie że jest "oszukiwany" innym paliwem. Cały czas wydaje mu się że jedzie na benzynie. Nie podejrzewa, że został przechytrzony Smile

Przechodząc do puenty. Jedyne co da się stosunkowo łatwo zrobić to podłączenie się z przyciskiem przełączanika benzyna/gaz do fabrycznego przycisku "bifuel" na panelu klimatronika. Wymaga to niestety trochę tak zwanej rzeźby. W tym celu należało by rozebrać panel klimatronika, odłączyć przycisk fabryczny i przewodami wyprowadzić go na zewnątrz. Wówczas będzie można go podłączyć do styków przełącznika który posiadasz w nowej instalacji.

Co Ci się popsuło w fabrycznej instalacji LPG? Jeśli wtryskiwacze to pewnie można było je wymienić (nie wiem jak wyglądały oryginalne które volvo montowało ale podejrzewam że się dużo nie różniły od stosowanych obecnie).
Czemu założyłeś nową instalację, a nie zmieniłeś butli? Jak dobrze liczę to w przyszłym roku Ci się homologacja na nią skończy.
Powrót do góry
gadu-gadu
Piotr L

Czytelnik



Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: Volvo S60
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 21 Paź 2011, 11:52
Temat postu:

Re: ( Volvo ) LPG w Volvo s60


wielki_elektronik - dziekuje za objaśnienie sytuacji, słowami które do mnie docierają Wink

"Przycisk od gazu był w panelu klimatronika, a wskaźnik poziomu był wspólny na benzyny i LPG"
- nie dokonca tak był, - wskaznik "zegarowy" (prawa strona deski) - pokazywał stan gazu, notomiast na"komputerku" wyświetlana była informacja o stanie benzyny (na zasadzie paska progresu)

Samochód "dławił się" na gazie, całkowicie tracił moc. Byłem u 4 gazowników, każdy z nich mówił że zepsuło się tak (to padła nazwa, ale nie wtryskiwacze tylko coś innego - niestety nie pamietam, nawet wogóle się na tym nie znam), że nie da się naprawić - więc wkońcu zaufałem im, bo tak jak mówiłem - nie znam się na tym kompletnie (a nie wpadłem żeby zapytac na forum)... teraz auto jeździ ok.

Butla została ta sama, ale wysłał ja do urzędu (nie pamietam nazwy) ktory podbil homologacje i "przeserwisował" butlę. Gazownik powiedział, ze moze wstawić nowa butle (nawet napierał) ale nie w miejsce starej, tylko w bagażniku - co jest komplenie z mojego pkt widzenia bezsensu.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 21 Paź 2011, 11:52
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLVO Forum Strona Główna -> ( Volvo ) LPG forum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volvo ) LPG forum


VolvoV40

55 900

2016r.

204 773 km

mazowieckie

VolvoV40

67 500

2019r.

78 000 km

kujawsko-pomorskie

VolvoC70

44 990

2011r.

270 797 km

pomorskie

VolvoS90

124 900

2017r.

82 028 km

kujawsko-pomorskie

VolvoXC 90

44 900

2007r.

213 783 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System